دست خشک کن ها چگونه کار می‌کنند؟

بنر خشک کن دست برقی

در واقع دو فناوری در مورد دست خشک کن ها وجود دارد ، مدلهای تبخیری قدیمی و مدلهای جدیدتر و کارآمدتر که روش اصلی خشک کردن آن ها فشار و نیروی  باد است  . در فن آوری قدیمی ، یک موتور که وظیفه تولید باد را بر عهده دارد (فن) و المنت ها که وظیفه هیتر و گرم نمودن هوا را دارند همزمان با هم شروع به کار می‌نمایند ، بدین طریق هوا از داخل المنت عبور کرده و هوا گرم می‌گردد  هوای گرم شده بر روی دستان شما فوت شده و  سپس دستان شما  خشک می‌شود . در حقیقت کارکرد همزمان این دو موجب تولید باد هوای گرم شده و این موجب می‌گردد تا آب از دستان شما تبخیر شود. مدل نمادین این نوع خشک کن ، نماد جهانی این نشان داده شده در شکل A است که در زیر یک دکمه فشاری برای روشن کردن آن وجود دارد ، اما امروزه بیشتر خشک کن های دستی (از جمله نسخه های دیگر مدل A) توسط یک سنسور (چشمی) که در زیر یا نزدیکی خروجی هوا آن قرار داده شده است ، روشن می شوند.

دست خشک کن های کلاسیک - قدیمی

 

تولید کنندگان خشک کن دست اکنون فهمیده اند که برای خشک کردن دستان خود  دیگر مجبور نیستند آب را تبخیر کنند. بلکه روش موثر تر این است که آب را از روی سطح دستان جدا کنند. بنابراین خشک کن های جدید تر مانند دست خشک کن های جت و سوپر جت به بازار آمده اند  نسخه های جدیدی مانند دست خشک کن های Xlerator و Smartdri ، Superjet  از مصرف انرژی کمتری برای خشک کردن دست استفاده می‌کنند زیرا فن قوی تر و هیتر ضعیف تری دارند به عبارت دیگر فن قوی تر با ایجاد بادی با سرعت ۶۰ – ۱۰۰ متر بر ثانیه آب را از دستان شما جدا می‌نماید  و صرفا المنت با توان کم به منظور گرم کردن جزئی باد استفاده می‌گردد نه برای تبخیر آب از روی دستان کاربر اما برای راحتی بیشتر از سرعت لازم است.

در اینجا نگاهی به داخل خشک کن دست Xlerator می اندازیم. این دست خشک کن یک خشک کن دست جت و دارای یک تیغه باد می‌باشد ( اصطلاح تیغه باد جهت دست خشک کن های جت و سوپر جت که قدرت تولید باد زیادی دارند استفاده می‌گردد) سرعت این دست خشک کن ها بین ۸ الی ۱۲ ثانیه است. توجه کنید که نازل و خروجی هوا چه اندازه کوچکتر از مدل A است.

دست خشک کن های جت

نوع دیگر دست خشک کن های سوپر جت می‌باشند . این دست خشک کن دارای دو تیغه باد می‌باشد ( اصطلاح تیغه باد جهت دست خشک کن های جت و سوپر جت که قدرت تولید باد زیادی دارند استفاده می‌گردد)  در این دست خشک کن ها دست به صورت کامل داخل حفره دست خشک کن میرود و باد از دوطرف به دست برخورد کرده و آب را از روی دستان جدا کرده و داخل مخزن آب  یا خروجی آب دست خشک کن می ریزد. سرعت خشک کردن دست در این مدل ها بین ۵ الی ۸ ثانیه است .

دست خشک کن های سوپر جت

 

در دست خشک کن های جدید سیستم شروع کارکرد نیز چشم الکترونیک می‌باشد بدین ترتیب که با نزدیک شدن دست یا ورود دست درون حفره خشک کن دستگاه شروع به کار می‌نماید ولی در دست خشک کن های جت و سوپر جت اصل خشک کردن دست ها بر مبنای سرعت باد و اصل جدا کردن آب از روی دستان می‌باشد نه تبخیر آب از روی دست ها .

 

مشاهده انواع دست خشک کن بر اساس دسته بندی بالا:

۱- دست خشک کن کلاسیک

۲- دست خشک کن جت

۳- دست خشک کن سوپر جت

 

دیدگاهتان را بنویسید

.
شروع گفتگو
مشاوره آنلاین
سلام
آیا در رابطه با دست خشک کن ها چگونه کار می‌کنند؟ احتیاج به مشاوره آنلاین در واتساپ دارید؟